Błąd lekarski – jak udowodnić?

Kluczową kwestią i jednocześnie podstawą do wnoszenia roszczeń jest możliwość udowodnienia błędu. Aby było to możliwe niezbędne będzie otrzymanie dokumentacji medycznej z opisem źle postawionej diagnozy lub opinia na temat błędnie przeprowadzonego zabiegu medycznego.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działania, postaraj się o zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów, dokumentujących przebieg Twojego leczenia. Pamiętaj, że zgodnie z prawem masz możliwość wglądu do dokumentacji medycznej dotyczącej Twojego schorzenia. Możesz poprosić również o wykonanie wyciągów, odpisów lub kopii tej dokumentacji i odebrać je osobiście lub poprzez upoważnioną osobę.

błąd lekarskiSkuteczność w udowodnieniu winy lekarza lub placówki medycznej w dużej mierze zależy tutaj od rodzaju zaniedbań. Pozostawienie narzędzi lub opatrunków w ciele pacjenta to przykład rażącego, łatwego do udowodnienia błędu. Kompletnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku zarażenia bakteriami lub wirusami. Poszkodowany musi bowiem udowodnić, że do zakażenia doszło w konkretnej placówce, podczas określonego zabiegu. W zależności od dodatkowych okoliczności ,często poparcie zaniedbania rzetelnymi dowodami może okazać się niemożliwe.

Nierzadko bardzo cenne może być zasięgnięcie opinii niezależnego lekarza, nie związanego z placówka, w której się leczyliśmy. Warto skonsultować z nim swoją sytuację i zapytać o to, czy w jego opinii rzeczywiście doszło do popełnienia błędu.

Co ważne – decydując się na przeprowadzenie operacji jesteśmy zobowiązani podpisać specjalne oświadczenie, w którym wyrażamy zgodę na zabieg, akceptując ryzyko z nim związane. Choć jego podpisanie oznacza, ze jesteśmy świadomi istniejącego zagrożenia, nie dotyczy ono jednak ewentualnych błędów w leczeniu, zaniedbań czy zakażenia. W takim przypadku szpital nie uchroni się od odpowiedzialności.