Błąd lekarski z powodu niewystarczającej staranności diagnostycznej

Wśród najczęściej występujących błędów lekarskich wyróżnia się:

  • błędy diagnostyczne,
  • błędy terapeutyczne,
  • błędy techniczne,
  • błędy organizacyjne.

Popełnienie przez lekarza błędu diagnostycznego może mieć istotny wpływ na dalszą część jego leczenia i pozostawić po sobie dotkliwe w skutkach konsekwencje. W końcu, aby leczenie mogło być skuteczne i owocne, kluczowe jest postawienie odpowiedniej diagnozy.

Jako błąd diagnostyczny może być uznany zarówno brak rozpoznania właściwej choroby, jak rozpoznanie rozpoznanie niewłaściwej dolegliwości.

Błędna diagnoza może być efektem błędnej analizy wyników badan diagnostycznych lub niedokładny wywiad z pacjentem.

tomograf komputerowyBłędna diagnoza może być także rezultatem naruszenia ostrożności w trakcie przeprowadzenia czynności diagnostycznych. Rozpatrując ewentualne zaniedbanie lekarza warto ustalić, czy nieprawidłowe rozpoznanie było usprawiedliwione określonymi objawami, czy pojawiło się na skutek przyczyn zawinionych przez lekarza, np. braku niezbędnych badań pomocniczych, braku odpowiednich analiz, mylnego odczytania wyniku prześwietlenia czy zaniechania konsultacji ze specjalistą.

Jako przyczynę błędnej diagnozy można uznać również pewność lekarza, który nie chce lub nie potrafi przyznać się do błędnie postawionej diagnozy. W takiej sytuacji rola sądu jest stwierdzenie, czy przyczyna błędnego rozpoznania była usprawiedliwiona występującymi objawami, czy wynikła z przyczyn zawinionych przez lekarza.

Przykładem błędu diagnostycznego może być błędna decyzja o naturalnym porodzie, mimo istnienia bezwzględnych przesłanek do przeprowadzenia natychmiastowego cesarskiego cięcia. Decyzja ta powstała na skutek niewykonania badania KTG.