Błąd lekarski definicja

Błąd lekarski nie ma w polskim prawie i medycynie jednej, jasno określonej definicji. Jak wskazuje definicja, zaproponowana przez A. Liszewską

błąd lekarski w sztuce medycznej oznacza naruszenie przez lekarza (świadomego tego, że podejmuje czynność medyczną) obowiązujących go w konkretnym wypadku, wypracowanych na gruncie nauki i praktyki reguł postępowania zawodowego wobec dóbr prawnych w postaci życia i zdrowia człowieka, które na gruncie prawa stanowi podstawę dla stwierdzenia naruszenia obowiązku ostrożności”.

Definicja, którą przytacza T. Tołłoczko uwzględnia codzienny, bardzo praktyczny punktu widzenia chorego i jego najbliższych. Według autora błędem lekarskim jest

„niezgodność między rzeczywistością a wyobrażeniem o niej. (…) wszystko, co nie odpowiada wyobrażeniu i oczekiwaniu w zrozumieniu chorego i jego rodziny stanowić może błąd, a oczekiwania zawsze przewyższają i rzeczywistość i możliwość”.

Błędy mogą mieć różnorodny charakter i przyczyny. Wśród najczęściej występujących wymienia się: błędy diagnostyczne, terapeutyczne, techniczne oraz organizacyjne. Przyczyny błędów mogą być następujące:

  • nieznajomość lub niewystarczająca znajomość wiedzy i nauki medycznej oraz powszechnie przyjętej praktyki lekarskiej,
  • przeoczenie lub zbagatelizowanie symptomów schorzeń lub dających się stwierdzić właściwości organizmu,
  • nieodpowiednie przyporządkowanie określonego przypadku konkretnym regułom,
  • niedbale, chaotyczne wykonywanie czynności medycznych.

błąd lekarski definicjaJeśli jesteś pewien, że padłeś ofiarą błędu lekarskiego z całą pewnością powinieneś działać. Udowodnienie winy lekarza (lub placówki medycznej) może okazać się znacznie łatwiejsze niż Ci się wydaje. Odpowiedzialność lekarza za błędne działanie w stosunku do pacjenta może być obecnie oceniana w drodze postępowania cywilnego oraz przez Wojewódzką Komisję do Spraw Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.